Translate

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Harry Potter locations

Edynburg, czyli stolica Szkocji to miejsce z ogromną historią. Znajdziemy tu ciekawe budynki, pomniki, zamki. To też miejsce, które poniekąd stało się inspiracją do napisania książek "Harry Potter". Zobaczcie, które lokalizacje stały się ważną częścią w procesie tworzenia sagi. Wycieczka do Edynburga, bez "Harry Potter locations", to nie wycieczka!

1. The Elephant House Café

Ta kawiarenka, to miejsce, gdzie powstały pierwsze strony przygód o małym czarodzieju. J.K. Rowling, zasiadała przy oknie, zamawiała kawę i ciasto i rozkoszowała się widokiem Edynburga, podczas gdy w jej notatniku powstawały kolejne przygody Harry'ego. Dzisiaj The Elephant House, to nic innego jak wielka atrakcja turystyczna. Mówiąc szczerze, trzeba czekać w gigantycznej kolejce, żeby znaleźć stolik, a zrobienie zdjęcia przy głównym napisie, graniczy z cudem, bo ciągle ktoś przemieszcza się, jak nie w prawo, to w lewo. Czy warto zobaczyć tę atrakcję? Warto odwiedzić samo miejsce, niekoniecznie zamawiając coś w środku. 2. "Diagon Alley", czyli Ulica Pokątna

Victoria Street (bo taka jest główna nazwa tej ulicy), to kręta dróżka, otoczona kolorowymi sklepami i historycznymi, wysokimi budynkami. Mówi się, że stała się inspiracją do stworzenia ulicy Pokątnej, czyli miejsca, gdzie czarodzieje, na przykład robili zakupy szkolne. Na samej Diagon Alley znajdziecie sklep z pamiątkami Harry'ego Pottera, restaurację serwującą szarpaną wołowinę w bułce, czyli "pulled pork", sklep z asortymentem do robienia żartów (prawie taki sam, jaki mieli George i Fred Weasley), a nawet kilka pubów. Uliczka robi wrażenie, jest kolorowa i bardzo inspirująca. Mimo, iż bardzo komercyjne, to jedno z najciekawszych miejsc w Edynburgu. 
3. Greyfriar's Kirkyard

Dosłownie za rogiem kawiarenki The Elephant House, znajduje się...cmentarz. To właśnie z grobów z tego miejsca, Rowling czerpała inspiracje do nazywania swoich bohaterów. Oczywiście w większości imiona zostały zmienione, a pozostały jedynie nazwiska. Rowling nie mogła pozwolić sobie na "skopiowanie" całych imion i nazwisk, bo mogłaby być posądzona o kradzież danych osobowych. Najczęściej odwiedzanym grobem jest ten, który wziął swoją nazwę dla Toma Riddla (czyli sami-wiecie-kogo). Długo nie mogłam go znaleźć, dlatego poprosiłam o pomoc pracownika cmentarza, który szybko wskazał mi drogę do celu, a także oprowadził po reszcie nagrobków, opowiadając przy tym nie tylko o samym cmentarzu, ale również o innych atrakcjach Edynburga. Kojarzycie ze zdjęć wszystkie nazwiska?

4. Edinburgh Castle

Edinburgh Castle to największa atrakcja Edynburga. Mówi się, że zamek ten był inspiracją do stworzenia szkoły magii, czyli Hogwartu. Nie zostało to jednak potwierdzone. Potwierdzoną informacją jednak jest ta, iż sam zamek robi ogromne wrażenie. Must have podczas wizyty w Edynburgu.

5. Balmoral Hotel
  
Balmoral, to 5-gwiazdkowy hotel w samym centrum Edynburga. W pokoju 552 J.K. Rowling ukończyła ostatnią część serii. Wewnątrz pokoju znajduje się posąg boga Hermesa, na którego popiersiu tak podpisała się Rowling: "JK Rowling finished writing Harry Potter and the Deathly Hallows in this room (552) on 11th Jan 2007”. ("J.K. Rownling ukończyła pisanie powieści Harry Potter i Insygnia Śmierci w tym pokoju (552), 11 stycznia 2007").


6. Spoon

Jeszcze jednym ważnym miejscem na mapie jest kawiarnia Spoon. Autorka powieści o Harrym Potterze i tutaj pisała niektóre rozdziały swojej książki. Mówi się, że Rowling przychodziła właśnie tam, bo zamawiana kawa była tańsza niż ogrzewanie jej apartamentu. Gdyby wiedziała wtedy, jaki fejm przyniesie jej Harry Potter...

Fani Harrego Pottera! Już wiecie, gdzie spędzacie kolejne wakacje, prawda?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz