Translate

niedziela, 17 lutego 2019

Nowy Jork- Manhattan

Dzisiejszy wpis, to początek cyklu postów o nowojorskich dzielnicach. Pomyślałam, że taki mały przewodnik (choć w internetach ich pełno), może się przydać komuś, kto w przyszłości planuje podróż do NYC, albo komuś, kto lubi poczytać od czasu do czasu o różnych zakątkach świata (w przypadku mojego bloga- zazwyczaj o krajach angielskojęzycznych).
Pierwszy wpis dedykuję obszarowi, który znają chyba wszyscy. Jest to Manhattan. Może czasem nie zdajemy sobie sprawy, ale ten najmniejszy, a zarazem najbardziej zaludniony okręg Nowego Jorku widzimy w klipach, filmach, teledyskach. Wszystkie najlepsze (turystyczne!) atrakcje, znajdują się właśnie tam. Obszar ten dzielimy na Dolny Manhattan (Lower Manhattan/Downtown), środkowy (Midtown) oraz górny (Upper Manhattan/Uptown).
Nie skupię się naturalnie na wszystkim, ale wyróżnię to, co według mnie jest najważniejsze.

1. Lower Manhattan

Dolny Manhattan, to przede wszystkim dzielnica biznesowa (z ulicą Wall Street na czele). Zobaczycie tam New York Stock Exchange, czyli największą na świecie giełdę papierów wartościowych. Możecie też odwiedzić brązowy posąg byka (Charging Bull). Jeżeli dotkniecie jego genitaliów, już na zawsze czeka Was sukces finansowy. Kuszące, prawda? Do Lower Manhattanu zaliczyć możemy też miejsce, gdzie znajdowały się wieże World Trade Center. Ten niezwykle ważny teren zajmuje teraz One World Trade Center Obserwatory and Memorial. W miejscu, gdzie stały drapacze chmur, wybudowane zostały fontanny. Jeżeli chodzi o mniejsze "sąsiedztwa", to wyróżnić powinniśmy Soho. Bardzo modny i popularny wśród młodych ludzi teren, gdzie możecie zrobić zakupy w najlepszych butikach, a także wypić dobrą kawę w różnych "fancy" kawiarenkach. Czujecie tam typowy, nowojorski vibe. Warte odwiedzenia są także Little Italy, czyli dzielnica włoska, a także Chinatown- dzielnica chińska. Jeżeli chodzi o Downtown, warto także wspomnieć o Union Square, jednym z ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu. Możecie tam obserwować różnego rodzaju uliczne występy lub po prostu zrelaksować się przez chwilę.

2. Midtown

Midtown Manhattan, to chyba skupisko wszystkiego, co najbardziej kojarzy nam się z Nowym Jorkiem. Są to oczywiście najwyższe wieżowce, w skład których wchodzą: Empire State Building, Chrysler Building czy MetLife Building. Kolejną atrakcją jest oczywiście Times Square. Miejsce, gdzie odbywa się zawsze najlepszy sylwester na świecie, a także plac wokół którego skupiają się niezliczone ilości sklepów, a nad nimi świecące bilbordy. W środkowej części Manhattanu należy przejść się słynną 5th Avenue, czyli główną ulicą handlową. Znajdują się tam wszystkie najlepsze i najdroższe marki świata: Prada, Gucci czy Versace. Kolejną ważną ulicą jest Broadway. Tak, tak- ten Broadway, z licznymi teatrami, w jej środkowej części. Midtown to także Grand Central Terminal, dworzec ikona, z przepięknym sufitem i największą liczbą peronów na świecie (aż 44!).

3. Uptown 

Uptown niestety nie jest już tak naszpikowane atrakcjami, jak Midtown czy Lower Manhattan, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Punktem głównym jest Central Park. Olbrzymi obszar zieleni, w samym sercu miasta. Miejsce do biegania, wypoczywania, słuchania koncertów, a także obcowania ze sztuką. To tam znajdziecie: Muzeum Żydowskie, Muzeum Historii Naturalnej, czy też Miejskie Muzeum Sztuki (The Metropolitan Museum of Art). Uptown, to także Muzeum Guggenheima. Futurystyczny, biały, spiralny budynek przyciąga wzrok, nie tylko miłośników sztuki i architektury. Jeden z obowiązkowych punktów na mapie miasta. Uptown, to także dzielnica Harlem, czyli miejsce kultowe dla fanów hip-hopu, który tam powstawał.

Jak widzicie, Manhattan to obszar pełny niespodzianek, atrakcji i kultowych miejsc. Ten wpis to bardzo oszczędna wersja tego, co możecie tam zobaczyć. To miejsce społecznych, kulturowych i etnicznych sąsiedztw, które nachodząc na siebie, tworzą jedną z najbardziej oryginalnych mieszanek na świecie. 

1 komentarz: