Translate

niedziela, 8 lutego 2015

Future tenses

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić 4 czasy przyszłe w pigułce.
Jak mówić o czymś, co się zdarzy?
Z pomocą przychodzą nam:

WILL (FUTURE SIMPLE)
GOING TO
PRESENT CONTINOUS dla przyszłości
PRESENT SIMPLE dla przyszłości

Na początku zobrazujmy sobie to:


FUTURE SIMPLE, czyli używanie WILL,  gdy przewidujemy pewne rzeczy (z czasownikami takimi jak think, suppose- I think it will rain, I am sure people will have a lot of money in the future), również podejmując natychmiastowe, spontaniczne decyzje (np. komuś chce się pić, intencjonalnie oferujecie przyniesienie szklanki wody- I will bring it!). Przeczeniem dla "will" we wszystkim osobach jest "won't" (will not). 

GOING TO, bardzo często przetłumaczymy jako "zamierzam". Mamy pewne plany, zamierzenia, które na razie nie mogą być spełnione, dlatego zamierzacie to zrealizować w przyszłości (I am going to buy this camera). Poza tym, going to używamy, gdy przewidujemy pewne rzeczy (widzimy czarne chmury, na pewno będzie padać- It is going to rain!). 

PRESENT CONTINOUS (tak, ten sam, który używamy do mówienia o tym co robimy w danej chwili, w tym momencie)- opisujemy nim umówione, zaplanowane na bliską przyszłość wydarzenia/spotkania (np. jesteście umówieni na jutro na spotkanie ze znajomymi, na godzinę 19:00- mówicie wtedy: I am meeting my friends tomorrow! Lub, niestety musicie wybrać się do dentysty i zapisaliście się na godzinę 17:00 na środę- I am meeting my dentist on Wendesday at 5:00 pm!

PRESENT SIMPLE (tak, też ten sam, którym opisujemy nasze regularne, codzienne czynności). Dla przyszłości, stosujemy gdy chcemy podać rozkłady jazdy, rozkłady programów telewizyjnych, np. My bus arrives at 7:00 lub The programme starts at 11:00.
Ważne jest, abyście znali wszystkie czasy przyszłe, które są dostępne w języku angielskim. Im dłużej będziecie ćwiczyć, tym szybciej zaczniecie używać je poprawnie (potrzebne są one również w sytuacjach egzaminacyjnych lub na testach). Pamiętajcie jednak, że najważniejsza jest komunikacja, dlatego jeśli nie jesteście jeszcze zaawansowani w języku angielskim, zapamiętajcie jeden czas przyszły (np. will- najbardziej powszechny i najłatwiejszy)  i używajcie go zawsze, gdy chcecie rozmawiać o waszej przyszłości (nigdy nie zastanawiajcie się "jaki czas użyć", bo szybko was to zgubi i nie będziecie wiedzieli co powiedzieć). Ani się obejrzycie, a do "will" dołączy "going to", a potem reszta :).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz