Translate

czwartek, 28 kwietnia 2016

Matura z języka angielskiego- nauka na ostatnią chwilę

Drodzy Maturzyści,

Może pogoda za oknem nie jest najlepsza, ale TAK już za chwilkę maj i...matury :). Wiem, że są na sali osoby, które obudziły się dopiero teraz. Jeżeli czytacie teraz o sobie, to ten wpis jest dla właśnie dla Was. Przygotowałam 5 porad na przygotowanie się do pisemnego egzaminu na ostatnią chwilę.
1. Gramatyka

Powinniście ją znać. Nie ma bata. Zarówno na podstawie, jak i rozszerzeniu oceniana jest umiejętność poprawnego konstruowania zdań lub dopasowywania odpowiednich form wyrazów.
Sprawdźcie czy umiecie posłużyć się płynnie chociaż jednym czasem teraźniejszym (Present Simple), jednym przeszłym (Past Simple) i jednym przyszłym (Future Simple, tzw "will"). Czasowniki nieregularne to konieczność!2. Słownictwo

Wszyscy dobrze wiemy, że słownictwo jest bardzo ważne. Tematy, wokół których kręci się matura, to: dom, relacje międzyludzkie (w tym cechy charakteru), praca, kultura, sport, jedzenie, środowisko (podobno największa zmora maturzystów!!!). Spróbujcie nauczyć się jak najwięcej słówek z każdego działu. Gwarancja, że zrozumiecie dialogi podczas słuchania oraz teksty pisane, wzrasta z każdym nowym słówkiem. 3. Słuchanie

Bardzo ważną częścią jest słuchanie. Znajdźcie starsze wersje egzaminacyjne i przeróbcie je od A do Z. Po kilkunastu/kilkudziesięciu podcastach, zaczniecie powoli rozumieć, co mówi do Was lektor, a odpowiedzi w końcu będą poprawne. Dla relaksu, obejrzyjcie kilka filmików na YouTube (po angielsku!). 
Arkusze maturalne z poprzednich lat

Internet aż huczy od arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Wystarczy wejść na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl), a tam dostaniecie przykłady matur zarówno próbnych, jak i właściwych. Spróbujcie przerobić wszystkie zadania. Schemat co rok jest identyczny. Zmieniają się tylko tematy. 

5. Hold your horses (Przystopuj, wyluzuj, zahamuj swój pośpiech)

"Dzikowanie" w tym momencie nic nie da. Jest już trochę późno i jeśli nie zabraliście się za naukę we wrześniu ( a nawet dwa lata temu), nie oszukujmy się- nie jesteście w stanie opanować języka na poziomie intermediate (czyli zaawansowanym). Jedyne co możecie zrobić, to powtórzyć to, co najważniejsze i podejść do egzaminu ze spokojem, Angielski napływa do nas ze wszystkich stron, jestem pewna, że w dzisiejszych czasach, w większości jesteśmy w stanie zdać ten egzamin na te minimalne 30%. Jeśli nie- zawsze pozostaje "strzelanie". Gorzej będzie tylko z ustnym :).Źródło zdjęć: www.tumblr.com

Good Luck!6 komentarzy:

 1. Nie jestem przekonany czy aby nauka na ostatnią chwilę przyniosła efekty. Nauka języków powinna być systematyczna jak w przypadku nauki w szkole https://lincoln.edu.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o naukę na ostatnią chwilę to polecam do tego fiszki mp3 https://www.jezykiobce.pl/63-fiszki-mp3 które do tej sprawy doskonale się nadają. Jak dla mnie jest to jedna z najlepszych metod uczenia się języków obcych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że dziś po prostu wypada jest znać język angielski dlatego również tak ważna jest nauka od najmłodszych lat. Wiem z doświadczenia, że świetnie języka angielskiego uczą w https://earlystage.pl/ i jestem przekonany, że każde dziecko jest w stanie się go nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami nauka na ostatnią chwilę może być skuteczna, ale również bywa taka wiedza ulotna. Najlepiej języka angielskiego jest uczyć się systematycznie. Czytałam również na stronie https://www.sukcesjestkobieta.pl/zalozenie-wlasnej-szkoly-jezyka-angielskiego-to-nie-jest-trudne/ iż założenie własnej szkoły językowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Egzamin dojrzałości dostarcza mnóstwa stresu maturzystom, ale jest łatwy sposób, aby sprawdzić stopień przygotowania. Wystarczy rozwiązań arkusze z lat poprzednich dostępne na stronie internetowej https://students.pl/matura/arkusze/.

  OdpowiedzUsuń