Patrząc na tytuł możliwe, że zupełnie nie macie pojęcia czym są akronimy (ang. acronyms).
AKRONIM, to skrót utworzony od oryginalnego słowa. Wraz z nadejściem wiadomości tekstowych, zalała nas fala "skrótowców", które z jednej strony ułatwiają i przyśpieszają komunikację, a z drugiej powodują, że zapominamy jak pisze się niektóre wyrazy.
Przygotowałam dla Was listę najważniejszych i chyba najczęściej używanych akronimów, które pojawiają się w angielskich smsach i wiadomościach. Ile z nich znacie? Ile używacie?
1. OMG- Oh my God! (O mój Boże!) 2. WTF- What the fuck? (Co jest kurKa?) 3. IDK- I don't know (Nie wiem) 4. LOL- Laughing out loud (śmianie się na głos) 5. IMHO- In my humble opinion (Moim skromnym zdaniem) 6. CU/CYA- See you ( Do zobaczenia) 7. ASAP- As soon as possible (Tak szybko jak to możliwe) 8. BTW - By the way (A tak w ogóle...) 9. FYI- For your information (Dla twojej wiadomości) 10. IC- I see (Aha/Rozumiem...) 11. TGIF- Thank God, it's Friday (Całe szczęście już piątek) 12. BRB - Be right back (Zaraz wracam) 13. FAQ - Frequently Asked Questions (Często zadawane pytania) 14. THX- Thanks (Dzięki) 15. DIY- Do it yourself (Zrób to sam)
Źródło zdjęć: www.pixabay.com
P.S. W Szkocji widziałam na śmietniku świetny akronim, pt. "Tesco BXT", czyli Tesco Brexit :)
Wczoraj na fanpagu na Facebooku zadałam Wam pytanie, które brzmiało mniej więcej: "Czy lubicie uczyć się języków przez Internet (skoro mnie obserwujecie, to chyba tak). Jakie platformy do nauki polecacie i jakie macie z nimi doświadczenia?".
To pytanie nie pojawiło się przypadkowo. Otóż, przygotowałam dla Was recenzję platformy do nauki języków obcych Multikurs.pl, a dokładnie kursu "Profesor Henry dla średnio-zaawansowanych".
Nie wiem czy wiecie, ale do uczenia się przez Internet podchodzę sceptycznie. Bo co to za powtórki bez wypisania słówek na kartkę papieru? Co to za nauka poprzez klikanie!?
Recenzję platformy Multikurs robiłam już w zeszłym roku: http://language-bay.blogspot.com/2017/03/recenzja-platformy-multikurspl-konkurs.htmli była to opinia pozytywna, dlatego pomyślałam, że w tym roku opiszę inny kurs, bo tamten spisał się nieźle (przy okazji dostanę coś dla Was!).
To co podoba mi się w Multikursie, to podział na działy tematyczne. W Profesorze Henrym dla średnio zaawansowanych, mamyaż 18 działów z różnych dziedzin. Przykładowo- rozdział 1, który nazywa się zabawnie "Rozgość się", jest podzielony na 16 lekcji, a każda z nich omawia zagadnienia takie jak: wynajem mieszkania, wyposażenie domów, materiały, oferty mieszkaniowe, itd. Co najważniejsze mamy w tym rozdziale również zagadnienia gramatyczne (całkiem nieźle przedstawione), z dużą ilością zadań. Nic tylko ćwiczyć. Wydaje mi się, że kurs ten będzie bardzo dobrze spisywał się w przypadku maturzystów (bardziej dla poziomu podstawowego, ale również jako powtórka dla rozszerzonych). Wiem, że nie zawsze chce Wam się czytać słówka i robić zadania, a tak możecie odpalić sobie kurs przed spaniem na Waszym ajfonie :) i już nie będziecie mieć wyrzutów sumienia, że nie zrobiliście powtórki do egzaminu dojrzałości. Profesor Henry spisze się w przypadku tych, którzy chcą odświeżyć swoją podstawową znajomość języka, a być może wejść także na wyższy level ze swoim angielskim. Multikurs przygotował również coś dla osób, które uwielbiają rywalizację. Zbieracie punkty za swoje dobrze wykonywane zadania i możecie porównywać się z innymi użytkownikami serwisu! Zawsze to jakaś motywacja! A dla zapominalskich, codzienny raport z postępów w nauce. To jak, przekonaliście się?
A teraz kolejne pytanie! Lubicie prezenty? Na pewno... Przygotowałam dla Was konkurs, w którym do wygrania są dwa dostępy do kurs Profesor Henry dla średnio-zaawansowanych:
- dostęp do kursu na 6 miesięcy dla pierwszej wygranej osoby
- dostęp do kursu na 3 miesiące dla drugiego miejsca
Co trzeba zrobić?
Wystarczy, że rozwiążecie zagadkę i odgadniecie jako hasło kryje się pod tą łamigłówką.
Odpowiedzi przesyłajcie na cecilias.nook@gmail.com
Pierwsze dwie osoby, które prześlą do mnie odpowiedź, otrzymają powyższe dostępy do kursu!
Podpowiedź: jest to angielskie powiedzenie, a tematyka to rodzina.
L_ K E F _ _ _ _ R L _ _ E S_N
REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest Language Bay, a fundatorem nagród www.multikurs.pl
2. Nagrodą w konkursie dla 1 miejsca jest dostęp do kursu Profesor Henry dla średnio-zaawansowanych na 6 miesięcy, dla drugiego miejsca- dostęp do kursu na 3 miesiące
3. Konkurs trwa od 7.12 do 10.12.2012 do godziny 20:00
4. Zadanie konkursowe: Rozwiązanie łamigłówki: L_ K E F _ _ _ _ R L _ _ E S_N
5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na blogu www.language-bay.blogspot.com 10 grudnia i na facebookowej stronie Language Bay.
6. Biorąc udział w konkursie, Uczestnik wyraża zgodę na opublikowanie
treści swojego zadania na stronie facebookowej Language Bay, a także
przetwarzanie danych osobowych w celu kontaktu i wysyłki nagrody.
Nadszedł 1 grudnia, a więc my-blogerzy kulturowo-językowi, wznawiamy coroczną akcję, czyli "Blogowanie pod Jemiołą". Pamiętajcie, że na naszym wirtualnym kalendarzu adwentowym, codziennie odkrywamy jedno okienko, czyli codziennie ktoś z nas publikuje jeden wpis świąteczny!
W zeszłym roku, skusiłam się na opisanie Świąt Bożego Narodzenia w książce "Harry Potter". Mogliście znaleźć tam cytaty oraz cenne informacje na temat uroczystości w Hogwarcie: http://language-bay.blogspot.com/2016/12/blogowanie-pod-jemioa-2016-happy.html
W tym roku postanowiłam zejść na ziemię i przygotowałam 24 świąteczne fakty, o których nie mieliście pojęcia. Zaczynamy! 1. HOUSEBLINGERS, to ludzie, którzy ekstremalnie dekorują swoje domy na święta. Umieszczają światełka, bombki, łańcuchy wewnątrz i na zewnątrz miejsca zamieszkania. Ma być obrzydliwie świecąco!
2. ŚWIĘTA W AUSTRALII- Święta Bożego Narodzenia w Australii, wyglądają zdecydowanie inaczej niż
chociażby w Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim, dzieci w szkołach
zaczynają wtedy swoje wakacje! Jest tam wtedy bardzo gorąco, więc wiele
osób wyleguje się na plażach. W Wigilię, Australijczycy udają się na
mszę świętą, a dzieci tradycyjnie czekają na Świętego Mikołaja. 25
grudnia wiele rodzin spędza na plaży, jedząc pieczonego indyka przy
dźwiękach kolęd. 26 grudnia Australijczycy zostawiają małe prezenty dla
listonoszy, sprzedawców i innych osób, którym chcą podziękować.
Najbardziej znaną uroczystością podczas świąt jest "Carols by Candlelight",
kiedy to ludzie gromadzą się nocą na dworze, by w blasku gwiazd
uczestniczyć w koncertach. Największy odbywa się co roku w Melbourne:
3. SILENT NIGHT- "Chicha noc", to najpopularniejsza kolęda na świecie, która
została przetłumaczona na setki języków. Po raz pierwszy zaśpiewana w
austriackiej miejscowości Oberndorf bei Salzburg w 1818 roku. Na
początku stworzona jako wiersz, przez Josepha Mohra. Po dwóch latach
(właśnie w 1818 roku) doczekała się melodii. Najbardziej znana jej
wersja, to oczywiście ta angielska czyli "Silent night".
4. MERRY CHRISTMAS FROM THE ROYAL FAMILY- Co roku, Królowa Elżbieta wygłasza świąteczne przemówienie do narodu.
Emitowane jest 25 grudnia o godzinie 15:00 przez telewizję oraz radio.
5. LETTERS TO FATHER CHRISTMAS- Dzieci, które piszą list do Świętego Mikołaja, nie wysyłają go wcale pocztą, ale zamiast tego, wrzucają do kominka! W ten sposób, ląduję od razu na Biegunie Północnym.
6. MISTLETOE- czyli jemioła to bardzo ważny element dekoracji
bożonarodzeniowych. Wiesza się ją pod sufitem, a następnie w Wigilię
zakochana para powinna stanąć pod nią i pocałować się. Ma to przynieść miłość i spokój na lata.
Washington Irving- amerykański pisarz, w swojej książce Old Christmas From the Sketch Book of Washington Irving, tak pisał o zwyczaju całowania się pod jemiołą:
"The mistletoe is still hung up in farm-houses and kitchens at
Christmas; and the young men have the privilege of kissing the girls
under it, plucking each time a berry from the bush. When the berries are
all plucked, the privilege ceases." (Jemiołę wiesza się w kuchni podczas Świąt Bożego Narodzenia. Młodzi
chłopcy mogą pocałować dziewczyny pod jemiołą, zrywając za każdym razem
jeden owoc z pęczka. Kiedy wszystkie owoce zostaną zerwane, chłopcy
muszą przestać całować panny).
W 2011 roku Justin Bieber wydał album świąteczny, pt. "Mistletoe", a jedną z piosenek na płycie (promująca ją), była właśnie "Mistletoe" :).
7. REINDEER, czyli renifer. W języku angielskim słowo "renifer" jest wyjątkiem i tak jak 1 renifer to 1 reindeer, tak samo będzie z liczbą mnogą, a więc: 11 reindeer.Imiona Mikołajowych reniferów po angielsku: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen, Rudolph. Najsłynniejszym z całej jedenastki jest Rudolf- czerwononosy renifer, czyli Rudolph the red-nosed reindeer. W Ameryce obowiązuje jeszcze jedna nazwa na renifery (te dziko żyjące), a dokładnie Caribou. Renifery są w stanie zobaczyć ultrafioletowe światło, a na głowie mają poroże (antlers).
8. CHRISTMAS DAYS. 24 grudnia, nazywany jest w Wielkiej Brytanii Christmas Eve.
To ostatni dzień na przygotowanie potraw świątecznych, robienie
zakupów, sprzątanie. Dzieci wywieszają świąteczną skarpetę na prezenty (stocking), która jutro zapełni się podarkami. Ludzie wybierają się wieczorem na msze (mass) oraz śpiewają koledy (carols). Wiele osób spędza ten dzień z przyjaciółmi w och domach czy też restauracjach.25 grudniarozpoczyna się Christmas Day,
czyli pierwszy dzień świąt. Dzieciaczki zaglądają w skarpety, co
przyniósł Święty Mikołaj. Istotnym punktem tego dnia jest obiad, podczas
którego serwuje się wykwintne dania, a w szczególności pieczonego
indyka. Co roku, o godzinie 15:00 Królowa udziela przemówienia do
narodu. Emitowane jest ono w telewizji.26 grudnia mamy ostatni dzień świąt, a dokładnie Boxing Day.
To dzień na odwiedzanie rodzin oraz...zakupy. Wtedy zaczyna się szał
poświątecznych przecen. Ludzie koczują przed sklepami już w nocy, żeby
dostać najtańsze i najlepsze towary.
9. COCA-COLA CHRISTMAS TRUCK- Bardzo oczekiwana ciężarówka Coca-Coli, która jeździ po wielu miastach, np. Wielkiej Brytanii: http://www.coca-cola.co.uk/stories/history/advertising/keep-on-trucking/#,
ale także i Polski. Trasa rozpoczyna się już 20 listopada. Można
zrobić sobie zdjęcie z ciężarówką, obejrzeć jej wystrój i spędzić czas
przy puszce Coli (can of coke).
10. FAIRYTALE OF NEW YORK, to najpopularniejsza piosenka świąteczna na Wyspach, roku 2017. Dzieje się tak, ponieważ odzwierciedla to, jak naprawdę wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Piosenka o piciu, jedzeniu i przeklinaniu to hit roku 1987, wykonywana przez The Pogues&Kirsty MacColl.
11. CHRISTMAS TREE AT WINDSOR CASTLE. Choinka Królowej w zamku Windsor jest już gotowa i mierzy ponad 6 metrów! Dekoracje na niej mają kolor złoty.
12. CHRISTMAS CRACKER- to rolka przypominająca duży cukierek. Zawinięta w ozdobny papier, w
środku zawiera jakiś prezent, papierową koronę oraz żarcik. Joke musi
być
oczywiście "suchy", jak na brytyjskie kawały przystało! Dwie osoby
ciągną zawiniątko za dwa końce, a ten otwiera się z trzaskiem. Christmas
cracker to obowiązkowy element obiadu bożonarodzeniowego!
13. VLOGMAS, to popularny film wideo, nagrywany codziennie od 1 do 24 grudnia. Słynni youtuberzy nakręcają swoje życie, to jak się przygotowują do Świąt oraz jakie prezenty dostają. Jedną z pionierek brytyjskich jeśli chodzi o vlogmasy, jest angielka Zoella:
14. HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS- Jednym z ważniejszych filmów świątecznych jest Grinch- Świąt nie będzie, po angielsku How the Grinch Stole Christmas. Opowiada
o wstrętnym potworze, który chce zniszczyć Święta Bożego Narodzenia.
Dla Was, historia Grincha w skróconej wersji, jako filmik na Youtubie.
Najlepszą rzeczą są napisy, więc na bieżąco możecie kontrolować słówka.
15. THREE KINGS- Trzej Królowie (Three Kings lub Three Wise Men), czyli Kacper Melchior i Baltazar: Melchior,Caspar, Balthazar nieśli Jezuskowi złoto (gold), kadzidło (frankincense) oraz mirrę (myrrh). Były to bardzo drogie (expensive) i znaczące (significant) prezenty (gifts). Złoto symbolizuje (symbolises) miłość, kadzidło oddanie (devotion), a mirra chęć służenia Jezusowi (willingness to serve Jesus Christ).
16. CHRISTMAS PANTOMIME- to przedstawienie, które jest wystawiane z
okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Największą
popularnością cieszy się w Anglii, skąd też ten rodzaj sztuki się
wywodzi. Różni się tym od "naszych" jasełek, że scenki, które są
pokazywane, często nie traktują o Józefie, Maryi oraz religijnych
aspektach. Mogą to być zwykłe sztuki, jak na przykład "Królewna
Śnieżka". Niejednokrotnie teatrzyki te w swojej obsadzie mają klaunów,
szczudlarzy i inne dziwne charaktery, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki.
17. CHRISTMAS- Ciekawymi słówkami na Święta Bożego Narodzenia po angielsku są: "Yule" oraz "Crimbo". Słyszeliście kiedyś?
18. SANTA CLAUS IS COMING TO TOWN- Mikołajki, to dzień, kiedy Święty Mikołaj przynosi nam drobne prezenty (
w końcu to jego imieniny!). W języku angielskim, mamy kilka nazw na
przyjemnego brodacza w czerwonym ubraniu. Tradycyjnie może to być Santa Claus, ale także Saint Nick, w skrócie Santa, Saint Nicholas, Santy, Father Christmas czy też Kris Kringle. Mikołaj ubrany jest w czerwony kostium (red costume), a na nosie ma okrągłe okularki (glasses albo spectacles). Ciągnie za sobą wielki worek z prezentami (a bag with gifts), a jego pomocnikami są reniferki (reindeer). Najbardziej popularnym jest Rudolph- czerwononosy renifer (Rudolph the red nosed reindeer). Mikołaj mieszka na biegunie północnym (North Pole). Ma gruby brzuszek (belly) i białą brodę (white-bearded man), a jego pojazd to sanie (sleigh). Frank Sinatra śpiewał piosenkę, pt. Santa Claus is coming to town (Mikołaj zbliża się do miasta).
19. BRANDY and MINCE PIE- W Anglii nie zostawia się Mikołajowi ciasteczek z mlekiem, ponieważ jest już dorosły. Zamiast tego dostaje brandy i mince pie, czyli słodkie ciasteczka bożonarodzeniowe, w środku wypełnione owocami i bakaliami. 20. CHRISTMAS PUDDING, to tradycyjne angielskie danie bożonarodzeniowe. Jest to rodzaj ciasta, który zawiera w sobie suszone owoce i łój. Gdy serwuje się go na stół, podaje się go z alkoholem, a następnie podpala.
21. MICHAEL BUBLE NA ŚWIĘTA. Jeżeli macie ochotę posłuchać świątecznych piosenek po angielsku, a
macie dość zwykłego "Jingle Bells"- koniecznie musicie przesłuchać
świąteczne płyty Michaela Buble.
22. PIGS IN BLANKETS, czyli świnki w kocyku, to tradycyjne danie bożonarodzeniowe na brytyjskich stołach. Są to małe parówki, w pieczonej bułeczce.
23. TWENTY CHRISTMAS SONGS. Nie wiecie jaką playlistę skomponować na Święta? Oto najsłynniejsze angielskojęzyczne, świąteczne piosenki: Chris Rea "Driving home for Christmas", Perry Como "Magic moments", Dean Martin "Walking in a Winter Wonderland", Bing Crosby "Deck the halls", Brenda Lee "Rocking around the Christmas Tree", Dean Martin "Rudolph the red nosed reindeer", Bobby Helms "Jingle Bell Rock", Cliff Richard "Mistletoe and Wine", Frank Sinatra "I am dreaming of a white Christmas", Frank Sinatra "Santa Claus is coming to town", Frank Sinatra "Let it snow", Shakin Stevens "Snow is falling", Harry Belafonte "We wish you a Merry Christmas", Elvis Presley "Lonely this Christmas", Melanie Thorton "Wonderful Dream", John Lennon "Happy Xmas (War is over)", Perry Como "Jingle Bells", "Silent night", Mariah Carey "All I want for Christmas is you", WHAM "Last Christmas". 24. CHRISTMAS VOCABULARY. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym w 24 "fakcie", nie dała Wam trochę słownictwa. Oto kilka słówek, związanych ze słowem "Boże Narodzenie". Zobaczcie, ile tego jest!
CHRISTMAS BONUS- premia świąteczna dla pracowników
CHRISTMAS CAKE- ciasto z bakaliami
CHRISTMAS COOKIE- pierniczek
CHRISTMAS ISLAND- Wyspa Bożego Narodzenia
CHRISTMAS TREE- choinka
CHRISTMAS LOAF- strucla
CHRISTMAS BAUBLES- bombki
CHRISTMAS EVE SERVICE- pasterka
CHRISTMASSY- świąteczny/bożonarodzeniowy
UWAGA!!!!
Specjalnie z okazji kolejnego Blogowania pod Jemiołą, przygotowaliśmy dla Was fantastyczny konkurs! Jeżeli chcecie wziąć w nim udział, zapraszam na stronę blogów kulturowo- językowych.
Dla wszystkich maniaków języków obcych, do wygrania cenne nagrody. Łapcie link i sprawdzajcie szczegóły: