Translate

piątek, 1 grudnia 2017

Blogowanie pod Jemiołą 2017- 24 świąteczne fakty o których nie miałeś zielonego (czerwonego) pojęcia!

Nadszedł 1 grudnia, a więc my-blogerzy kulturowo-językowi, wznawiamy coroczną akcję, czyli "Blogowanie pod Jemiołą". Pamiętajcie, że na naszym wirtualnym kalendarzu adwentowym, codziennie odkrywamy jedno okienko, czyli codziennie ktoś z nas publikuje jeden wpis świąteczny!
W zeszłym roku, skusiłam się na opisanie Świąt Bożego Narodzenia w książce "Harry Potter". Mogliście znaleźć tam cytaty oraz cenne informacje na temat uroczystości w Hogwarcie:
http://language-bay.blogspot.com/2016/12/blogowanie-pod-jemioa-2016-happy.html
W tym roku postanowiłam zejść na ziemię i przygotowałam 24 świąteczne fakty, o których nie mieliście pojęcia. Zaczynamy!

1. HOUSEBLINGERS, to ludzie, którzy ekstremalnie dekorują swoje domy na święta. Umieszczają światełka, bombki, łańcuchy wewnątrz i na zewnątrz miejsca zamieszkania. Ma być obrzydliwie świecąco!


2. ŚWIĘTA W AUSTRALII- Święta Bożego Narodzenia w Australii, wyglądają zdecydowanie inaczej niż chociażby w Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim, dzieci w szkołach zaczynają wtedy swoje wakacje! Jest tam wtedy bardzo gorąco, więc wiele osób wyleguje się na plażach. W Wigilię, Australijczycy udają się na mszę świętą, a dzieci tradycyjnie czekają na Świętego Mikołaja. 25 grudnia wiele rodzin spędza na plaży, jedząc pieczonego indyka przy dźwiękach kolęd. 26 grudnia Australijczycy zostawiają małe prezenty dla listonoszy, sprzedawców i innych osób, którym chcą podziękować. Najbardziej znaną uroczystością podczas świąt jest "Carols by Candlelight", kiedy to ludzie gromadzą się nocą na dworze, by w blasku gwiazd uczestniczyć w koncertach. Największy odbywa się co roku w Melbourne:


3. SILENT NIGHT- "Chicha noc", to najpopularniejsza kolęda na świecie, która została przetłumaczona na setki języków. Po raz pierwszy zaśpiewana w austriackiej miejscowości Oberndorf bei Salzburg w 1818 roku. Na początku stworzona jako wiersz, przez Josepha Mohra. Po dwóch latach (właśnie w 1818 roku) doczekała się melodii. Najbardziej znana jej wersja, to oczywiście ta angielska czyli "Silent night".4. MERRY CHRISTMAS FROM THE ROYAL FAMILY- Co roku, Królowa Elżbieta wygłasza świąteczne przemówienie do narodu. Emitowane jest 25 grudnia o godzinie 15:00 przez telewizję oraz radio.


5. LETTERS TO FATHER CHRISTMAS- Dzieci, które piszą list do Świętego Mikołaja, nie wysyłają go wcale pocztą, ale zamiast tego, wrzucają do kominka! W ten sposób, ląduję od razu na Biegunie Północnym.

6. MISTLETOE- czyli jemioła to bardzo ważny element dekoracji bożonarodzeniowych. Wiesza się ją pod sufitem, a następnie w Wigilię zakochana para powinna stanąć pod nią i pocałować się. Ma to przynieść miłość i spokój na lata.      
Washington Irving- amerykański pisarz, w swojej książce Old Christmas From the Sketch Book of Washington Irving, tak pisał o zwyczaju całowania się pod jemiołą:

"The mistletoe is still hung up in farm-houses and kitchens at Christmas; and the young men have the privilege of kissing the girls under it, plucking each time a berry from the bush. When the berries are all plucked, the privilege ceases." 
 (Jemiołę wiesza się w kuchni podczas Świąt Bożego Narodzenia. Młodzi chłopcy mogą pocałować dziewczyny pod jemiołą, zrywając za każdym razem jeden owoc z pęczka. Kiedy wszystkie owoce zostaną zerwane, chłopcy muszą przestać całować panny). 
 
W 2011 roku Justin Bieber wydał album świąteczny, pt. "Mistletoe", a jedną z piosenek na płycie (promująca ją), była właśnie "Mistletoe" :).


7. REINDEER, czyli renifer. W języku angielskim słowo "renifer" jest wyjątkiem i tak jak 1 renifer to 1 reindeer, tak samo będzie z liczbą mnogą, a więc: 11 reindeer.  Imiona Mikołajowych reniferów po angielsku: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen, Rudolph. Najsłynniejszym z całej jedenastki jest Rudolf- czerwononosy renifer, czyli Rudolph the red-nosed reindeer. W Ameryce obowiązuje jeszcze jedna nazwa na renifery (te dziko żyjące), a dokładnie Caribou. Renifery są w stanie zobaczyć ultrafioletowe światło, a na głowie mają poroże (antlers).


8. CHRISTMAS DAYS. 24 grudnia, nazywany jest w Wielkiej Brytanii Christmas Eve. To ostatni dzień na przygotowanie potraw świątecznych, robienie zakupów, sprzątanie. Dzieci wywieszają świąteczną skarpetę na prezenty (stocking), która jutro zapełni się podarkami. Ludzie wybierają się wieczorem na msze (mass) oraz śpiewają koledy (carols). Wiele osób spędza ten dzień z przyjaciółmi w och domach czy też restauracjach. 25 grudnia rozpoczyna się Christmas Day, czyli pierwszy dzień świąt. Dzieciaczki zaglądają w skarpety, co przyniósł Święty Mikołaj. Istotnym punktem tego dnia jest obiad, podczas którego serwuje się wykwintne dania, a w szczególności pieczonego indyka. Co roku, o godzinie 15:00 Królowa udziela przemówienia do narodu. Emitowane jest ono w telewizji. 26 grudnia mamy ostatni dzień świąt, a dokładnie Boxing Day. To dzień na odwiedzanie rodzin oraz...zakupy. Wtedy zaczyna się szał poświątecznych przecen. Ludzie koczują przed sklepami już w nocy, żeby dostać najtańsze i najlepsze towary.

9. COCA-COLA CHRISTMAS TRUCK- Bardzo oczekiwana ciężarówka Coca-Coli, która jeździ po wielu miastach, np. Wielkiej Brytanii: http://www.coca-cola.co.uk/stories/history/advertising/keep-on-trucking/#, ale także i Polski. Trasa rozpoczyna się już 20 listopada. Można zrobić sobie zdjęcie z ciężarówką, obejrzeć jej wystrój i spędzić czas przy puszce Coli (can of coke).

10. FAIRYTALE OF NEW YORK, to najpopularniejsza piosenka świąteczna na Wyspach, roku 2017. Dzieje się tak, ponieważ odzwierciedla to, jak naprawdę wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Piosenka o piciu, jedzeniu i przeklinaniu to hit roku 1987, wykonywana przez The Pogues&Kirsty MacColl. 

 
 11. CHRISTMAS TREE AT WINDSOR CASTLE. Choinka Królowej w zamku Windsor jest już gotowa i mierzy ponad 6 metrów! Dekoracje na niej mają kolor złoty.

12. CHRISTMAS CRACKER- to rolka przypominająca duży cukierek. Zawinięta w ozdobny papier, w środku zawiera jakiś prezent, papierową koronę oraz żarcik. Joke musi być oczywiście "suchy", jak na brytyjskie kawały przystało! Dwie osoby ciągną zawiniątko za dwa końce, a ten otwiera się z trzaskiem. Christmas cracker to obowiązkowy element obiadu bożonarodzeniowego!

13. VLOGMAS, to popularny film wideo, nagrywany codziennie od 1 do 24 grudnia. Słynni youtuberzy nakręcają swoje życie, to jak się przygotowują do Świąt oraz jakie prezenty dostają. Jedną z pionierek brytyjskich jeśli chodzi o vlogmasy, jest angielka Zoella:


14. HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS- Jednym z ważniejszych filmów świątecznych jest Grinch- Świąt nie będzie, po angielsku How the Grinch Stole Christmas. Opowiada o wstrętnym potworze, który chce zniszczyć Święta Bożego Narodzenia. Dla Was, historia Grincha w skróconej wersji, jako filmik na Youtubie. Najlepszą rzeczą są napisy, więc na bieżąco możecie kontrolować słówka.


15. THREE KINGS-  Trzej Królowie (Three Kings lub Three Wise Men), czyli Kacper Melchior i Baltazar: Melchior, Caspar, Balthazar nieśli Jezuskowi złoto (gold), kadzidło (frankincense) oraz mirrę (myrrh). Były to bardzo drogie (expensive) i znaczące (significant) prezenty (gifts). Złoto symbolizuje (symbolises) miłość, kadzidło oddanie (devotion), a mirra chęć służenia Jezusowi (willingness to serve Jesus Christ).

16. CHRISTMAS PANTOMIME-  to przedstawienie, które jest wystawiane z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Największą popularnością cieszy się w Anglii, skąd też ten rodzaj sztuki się wywodzi. Różni się tym od "naszych" jasełek, że scenki, które są pokazywane, często nie traktują o Józefie, Maryi oraz religijnych aspektach. Mogą to być zwykłe sztuki, jak na przykład "Królewna Śnieżka". Niejednokrotnie teatrzyki te w swojej obsadzie mają klaunów, szczudlarzy i inne dziwne charaktery, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki.


17. CHRISTMAS- Ciekawymi słówkami na Święta Bożego Narodzenia po angielsku są: "Yule" oraz "Crimbo". Słyszeliście kiedyś?

18. SANTA CLAUS IS COMING TO TOWN- Mikołajki, to dzień, kiedy Święty Mikołaj przynosi nam drobne prezenty ( w końcu to jego imieniny!). W języku angielskim, mamy kilka nazw na przyjemnego brodacza w czerwonym ubraniu. Tradycyjnie może to być Santa Claus, ale także Saint Nick, w skrócie Santa, Saint Nicholas, Santy, Father Christmas czy też Kris Kringle. Mikołaj ubrany jest w czerwony kostium (red costume), a na nosie ma okrągłe okularki (glasses albo spectacles). Ciągnie za sobą wielki worek z prezentami (a bag with gifts), a jego pomocnikami są reniferki (reindeer). Najbardziej popularnym jest Rudolph- czerwononosy renifer (Rudolph the red nosed reindeer). Mikołaj mieszka na biegunie północnym (North Pole). Ma gruby brzuszek (belly) i białą brodę (white-bearded man),  a jego pojazd to sanie (sleigh). Frank Sinatra śpiewał piosenkę, pt. Santa Claus is coming to town (Mikołaj zbliża się do miasta).


19. BRANDY and MINCE PIE- W Anglii nie zostawia się Mikołajowi ciasteczek z mlekiem, ponieważ jest już dorosły. Zamiast tego dostaje brandy i mince pie, czyli słodkie ciasteczka bożonarodzeniowe, w środku wypełnione owocami i bakaliami.

20. CHRISTMAS PUDDING, to tradycyjne angielskie danie bożonarodzeniowe. Jest to rodzaj ciasta, który zawiera w sobie suszone owoce i łój. Gdy serwuje się go na stół, podaje się go z alkoholem, a następnie podpala.

21. MICHAEL BUBLE NA ŚWIĘTA. Jeżeli macie ochotę posłuchać świątecznych piosenek po angielsku, a macie dość zwykłego "Jingle Bells"- koniecznie musicie przesłuchać świąteczne płyty Michaela Buble. 
22. PIGS IN BLANKETS, czyli świnki w kocyku, to tradycyjne danie bożonarodzeniowe na brytyjskich stołach. Są to małe parówki, w pieczonej bułeczce.

23. TWENTY CHRISTMAS SONGS. Nie wiecie jaką playlistę skomponować na Święta? Oto najsłynniejsze angielskojęzyczne, świąteczne piosenki: Chris Rea "Driving home for Christmas", Perry Como "Magic moments", Dean Martin "Walking in a Winter Wonderland", Bing Crosby "Deck the halls", Brenda Lee "Rocking around the Christmas Tree", Dean Martin "Rudolph the red nosed reindeer", Bobby Helms "Jingle Bell Rock", Cliff Richard "Mistletoe and Wine", Frank Sinatra "I am dreaming of a white Christmas", Frank Sinatra "Santa Claus is coming to town", Frank Sinatra "Let it snow", Shakin Stevens "Snow is falling", Harry Belafonte "We wish you a Merry Christmas", Elvis Presley "Lonely this Christmas", Melanie Thorton "Wonderful Dream", John Lennon "Happy Xmas (War is over)", Perry Como "Jingle Bells", "Silent night", Mariah Carey "All I want for Christmas is you", WHAM "Last Christmas".

24. CHRISTMAS VOCABULARY. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym w 24 "fakcie", nie dała Wam trochę słownictwa. Oto kilka słówek, związanych ze słowem "Boże Narodzenie". Zobaczcie, ile tego jest!

CHRISTMAS BONUS- premia świąteczna dla pracowników

CHRISTMAS CAKE- ciasto z bakaliami

CHRISTMAS COOKIE- pierniczek

CHRISTMAS ISLAND- Wyspa Bożego Narodzenia

CHRISTMAS TREE- choinka

CHRISTMAS LOAF- strucla

CHRISTMAS BAUBLES- bombki

CHRISTMAS EVE SERVICE- pasterka

CHRISTMASSY- świąteczny/bożonarodzeniowy


UWAGA!!!!

Specjalnie z okazji kolejnego Blogowania pod Jemiołą, przygotowaliśmy dla Was fantastyczny konkurs! Jeżeli chcecie wziąć w nim udział, zapraszam na stronę blogów kulturowo- językowych.
Dla wszystkich maniaków języków obcych, do wygrania cenne nagrody. Łapcie link i sprawdzajcie szczegóły:

https://kulturowojezykowi.wordpress.com/2017/11/30/konkurs-blogowanie-pod-jemiola-2017/

Sponsorzy nagród:

https://slowniki.lingea.pl/

https://lerni.us/

https://prestonpublishing.pl/

https://www.multikurs.pl/Źródło video: www.youtube.pl

5 komentarzy:

 1. Yule to nazwa dawnego celtyckiego święta obchodzonego w tym terminie, ale skąd się wzięło Crimbo?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zostawianie prezentów listonoszowi lub sprzedawcom, to bardzo fajny i miły zwyczaj. Takie docenienie ludzi, którzy się pojawiają w naszym życiu na co dzień.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis. Spędzenie Świąt na plaży w Australii jest na mojej bucket list :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Vlogmas - No tego ta ja sie nie spodziewałam, choc powinnam 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba już wiemy, gdzie warto jeździć na Boże Narodzenie. :) Choinka na plaży trochę kłóci się z moim wyobrażeniem o świętach. Warto jednak to zmienić.

  OdpowiedzUsuń